Вимагаємо від влади "слуг" не приймати антиконституційний законопроект про множинне громадянство! Такі зміни мають впроваджуватися виключно через референдум та лише з адекватними запобіжниками!
- Народовладдя
- 18 груд. 2024 р.
- Читати 5 хв
Оновлено: 15 трав.

Верховна Рада прийняла в першому читанні президентський законопроект №11469 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України».
Його прийняли голосами «слуг», «перефарбованої» ОПЗЖ – депутатських груп ПЗЖТМ (Бойка-Льовочкіна) і «Відновлення України» (Столара), сателітних до «слуг» олігархічних груп «Довіра» і «За майбутнє», а також депутатів «Голосу» (поіменне голосування тут). А ті представники так званої «парламентської опозиції», які не голосували за цей законопроект, жодним чином не завадили його прийняттю, хоча їх би цілком вистачило для того, щоб заблокувати президію Верховної Ради і зірвати голосування.
Законопроект прийняли із доволі невеликою перевагою – він набрав лише 247 голосів. Тобто, без голосів нардепів із забороненої ОПЗЖ, які сукупно дали 32 голоси за нього, цей законопроект не мав би шансу на прийняття. Недаремно влада так не хоче позбавляти мандатів нардепів від ОПЗЖ і притягати їх до кримінальної відповідальності за державну зраду та корупцію, а голова правлячої партії «слуг» Олена Шуляк всіляко розхвалює їх за «конструктивну роботу».
Ключовим у цьому законопроекті є легалізація подвійного громадянства. І це попри те, що статтею 4 Конституції України прямо закріплено, що в Україні існує єдине громадянство!
По-перше, запроваджується новий принцип законодавства України про громадянство, а саме – «визначення правового режиму одночасної належності громадянина України до громадянства (підданства) двох або більше держав».
По-друге, з чинної редакції Закону «Про громадянство України» виключається така підстава для втрати громадянства України, як «добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття». Натомість пропонується встановити іншу підставу для втрати громадянства України: «добровільне набуття громадянином України громадянства держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, або громадянства (підданства) держави, не включеної до переліку держав, громадяни (піддані) яких набувають громадянство України у спрощеному порядку, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття».
По-третє, визначаються окремі категорії іноземців, які є громадянами (підданими) держави, включеної до переліку держав, громадяни (піддані) яких набуватимуть громадянство України у спрощеному порядку, і які для набуття громадянства України замість подання зобов'язання припинити іноземне громадянство матимуть право подавати декларацію про визнання себе лише громадянином України, яка засвідчує, що в разі набуття громадянства України у правових відносинах з Україною він визнає себе лише громадянином України. Цією нормою "слуги" намагаються обійти Конституцію, але очевидно, що це є лише окозамилювання, адже такі папірці-декларації не матимуть жодної ваги для іноземних урядів в їхньому ставленні до своїх громадян, які будуть мати ще й українське громадянство.
При цьому у законопроекті немає жодних обмежень щодо: права бути обраним; обіймати посади на державній службі та службі в органах місцевого самоврядування, дипломатичній службі та службі у правоохоронних органах. Взагалі немає жодних обмежень!
Слушним є висновок Головного науково-експертного управління Апарату Верховної Ради України щодо цих норм законопроекту: «Запровадження інституту множинного громадянства в нинішніх умовах, в яких перебуває Україна (режим воєнного стану, збройна агресія РФ), породжуватиме правові колізії. Наприклад, це стосується політичних прав, які, на відміну від громадянських прав і свобод, спрямовані не на забезпечення автономії особистості, а на її участь у політичному житті суспільства (держави). Також це стосується прав біпатридів щодо: доступу до публічної служби і державної таємниці; звернення з петиціями; активного й пасивного виборчого права; участі в загальнодержавних і місцевих референдумах; свободи об’єднання в політичні партії та громадські організації. …. Крім того, в умовах України наявність в особи множинного громадянства потенційно може створювати істотні проблеми у вирішенні питань щодо: проходження такими особами військової служби; оподаткування; забезпечення дипломатичного захисту таких осіб; лояльності таких осіб по відношенню до держав їх громадянства; зниження обороноздатності держави, зокрема, шляхом ухилення осіб, що мають подвійне/множинне громадянство, від проходження військової служби та від кримінального чи іншого судочинства тощо.».
Пояснимо це на конкретному прикладі. Є якийсь топ-чиновник, або депутат, або мер. І ось замість того, щоб діяти в інтересах українського народу та держави він діє в інтересах своєї "іншої країни", на що у нього може бути сотні абсолютно логічних причин, коли він має громадянство цієї країни. Або його підозрюють у вчиненні корупційних правопорушень. Порушено кримінальну справу. А його адвокати розвалюють справу в суді, бо він – громадянин іншої держави. Або він спокійно виїхав за кордон за своїм другим паспортом.
Інший приклад. Є дипломат, який має подвійне громадянство. І у ситуації, коли потрібно принципово захищати інтереси держави, він вирішить діяти в інтересах іншої держави, де він має громадянство. Або високопоставлений співробітник СБУ чи Служби зовнішньої розвідки, який вирішить діяти в інтересах іншої держави.
Потенційні негативні наслідки всього цього неважко передбачити. Національній безпеці держави та загалом її інтересам може бути завдано суттєвої шкоди внаслідок прийняття цього законопроекту.
При цьому слід зазначити, що, дійсно, подвійне або множинне громадянство у тій чи
іншій формах є в більшості розвинутих країн світу. Заслуговують на увагу практики запровадження множинного громадянства в якості винятків для окремих категорій осіб. А саме, може бути доцільним запровадження такої можливості для представників української діаспори та іноземців, які зі зброєю в руках наразі воюють за Україну проти російського ворога. До речі, "слуги" брехливо стверджують, що цей їхній законопроект спрямований насамперед на українську діаспору, але чому б тоді не зробити відповідний дозвіл саме для українців за походженням (як це працює у, наприклад, Хорватії, Болгарії, Іспанії), замість того, щоб пропонувати зміни, які потенційно стосуватимуться всіх, крім громадян Росії та її союзників (обмеження, яке ворог зможе обійти використовуючи своїх агентів з інших країн).
Але, в будь-якому випадку, питання запровадження множинного громадянства в Україні – це питання настільки вагоме, що мало би бути винесене на всеукраїнський референдум! А у разі схвалення більшістю суспільства ідеї запровадження подвійного громадянства, відповідні зміни мали б спочатку бути внесені до Конституції України, а потім вже мав би, шляхом широко суспільного обговорення, розроблятися відповідний законопроект. Тим більше, що Конституція наразі прямо забороняє подвійне, чи то пак "множинне", громадянство, в незалежності від того, як "слуги" намагаються обійти цей очевидний факт своєю словесною та юридичною еквілібристикою.
При цьому в такому випадку саме в Конституції України має бути встановлена заборона щодо обіймання особами із подвійним громадянством виборних посад (як мінімум щодо народних депутатів та Президента України) а також посад на державній та дипломатичній службі, у керівництві правоохоронних органів та спецслужб тощо.
А оскільки ні проведення всеукраїнського референдуму, ні внесення змін до Конституції України є неможливими в умовах воєнного стану, питання про подвійне громадянство доцільно відкласти як мінімум до завершення воєнного стану. Не кажучи вже про те, що у самий розпал повномасштабної Визвольної війни українського народу проти російського імперіалізму є набагато нагальніші закони, які мала б прийняти Верховна Рада. Закони, які є критично важливими для того, щоб наша держава вистояла у війні проти набагато переважаючого за всіма ресурсами ворога, й які стосуються справедливого оподаткування, справжньої боротьби з корупцією, належного використання державних ресурсів насамперед на потреби фронту й переведення країни на справжні воєнні рейки. Більше того, очевидно, що така законодавча ініціатива зараз внесе величезний розкол як в тилове суспільство, так і серед наших захисників на фронті, що послаблює обороноздатність держави.
Тому, враховуючи все вищевикладене, партія Народовладдя публічно звертається до всієї влади правлячої партії "Слуга народу" - як народних депутатів, так і Президента Зеленського, як ініціатора цього законопроекту та як фактичного голови своєї партії - з вимогою відмовитися від ідеї проштовхнути цей антиконституційний та відверто шкідницький законопроект про подвійне громадянство! Вимагаємо не порушувати Конституцію України й не вносити колосальний розкол в суспільство під час повномасштабної війни на саме виживання українського народу, й повернутися до обговорення цього питання лише після зняття воєнного стану та у форматі напрацювання відповідного проекту змін до Конституції України з його подальшим винесенням на всенародний референдум.