Угода про надра без жодних гарантій безпеки: як всі фракції Верховної Ради проголосували за "кота в мішку"
- Народовладдя
- 8 трав.
- Читати 3 хв
Оновлено: 27 трав.
Верховна Рада України сьогодні затвердила першу частину комплексу документів, які разом можна назвати "угодою про надра" між Україною та США. І тепер представники олігархічної влади "слуг" відверто брешуть в ЗМІ про різноманітні "позитивні" положення проголосованого сьогодні документа, яких насправді в ньому немає.
В ньому немає гарантій американської військової допомоги.
Немає гарантій, що всі зібрані кошти на відповідний фонд будуть інвестуватися в Україну.
Немає гарантій справедливого розподілу прибутків фонду.
В ньому взагалі обмаль деталей щодо того, як вся ця схема має працювати, й він не здатен дати ясності чи ця угода буде вигідною для українського народу чи ні.
Натомість в ньому чітко прописана можливість виводити кошти з України та окреслені різноманітні зобов'язання України.
Справа в тому, що насправді документ проголосований депутатами сьогодні є лише однією частиною цієї "угоди про надра", при цьому абсолютна більшість обовʼязкових до виконання сторонами деталей мають бути затверджені пізніше кількома додатковими документами, які напрацьовуються кулуарно, приховано від українського народу.
Отже так звані "народні" депутати сьогодні проголосували за "кота в мішку" й фактично дозволили виконавчій владі підписати Україну на що завгодно. Не знайшлося серед них жодного, хто хоча б утримався при голосуванні та виставив вимогу, що не буде голосувати поки не побачить основні документи цієї угоди, на чому й наполягала партія Народовладдя! До речі, "за" голосували абсолютно всі фракції, включно з так званою "опозицією", що вкотре підтверджує профнепридатність всього складу Верховної Ради.
При цьому важливо зазначити, що це голосування відбулося з прямим порушенням ч. 7 ст. 9 Закону України "Про міжнародні договори", в якому чітко написано, що якщо ратифікація будь-якого міжнародного договору передбачає зміни до українського законодавства, то такі документи голосуються одночасно. А навіть сьогоднішня "рамкова" частина цієї "угоди про надра" очевидно передбачає внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів (як мінімум), чого сьогодні не було проголосовано.
Окремо звертаємо увагу на те, що ця угода є фактично безстроковою й прописана таким чином, що, згідно з Віденською конвенцією про право міжнародних договорів 1969 року, підписантом якої є Україна, вийти нам з неї без згоди США буде дуже складно.
Чи існує в принципі сценарій згідно з яким така угода могла б (і досі може) бути вигідна для України? Так, можуть бути різні варіанти співпраці, згідно з якими український народ може мати повний контроль над відповідними українськими надрами й при цьому Україна може запропонувати вигідні умови для США, наприклад право першого покупця для видобутих копалин, гарантовані знижки, справедливий та вигідний для обох сторін розподіл прибутків тощо. Але в будь-якому випадку для України може бути доречно укладати таку угоду виключно у тому випадку, якщо зобов'язання США безпекового характеру, які зʼявляться внаслідок такої угоди, справедливо виправдовуватимуть втрачені через таку угоду потенційні прибутки України й будуть настільки ж документально гарантовані в будь-яких затверджених документах, як і зобовʼязання України.
Проте наразі цього всього немає, а натомість Верховна Рада проголосувала за документ, який зобовʼязує Україну до багато чого (включно з втратою майбутніх бюджетних надходжень та елементів національного суверенітету), й не зобовʼязує США ні до чого взагалі. І це при тому, що, якщо попередні версії решти частин цієї угоди (детально прочитати про які можна тут) виявляться близькими до остаточних варіантів, то в підсумку це все разом буде вкрай невигідною для України авантюрою, чому ми й наполягали на одночасному розгляді всіх частин "угоди про надра" в українському парламенті.
Враховуючи все вищевикладене, партія людей праці Народовладдя заявляє, що у разі якщо остаточно затверджений комплекс документів цієї "угоди про надра" виявиться невигідним для українського народу, в майбутньому народна влада знайде в собі сили змінити в кращу сторону або денонсувати будь-які договори (як би складно це не було згідно з міжнародним правом), націоналізувати будь-які відповідні підприємства та забезпечити соціальну справедливість. Водночас нагадуємо представникам нинішньої влади, що їхній владний імунітет не вічний, і у разі здачі національних інтересів в рамках невигідної для українського народу "угоди про надра" їм доведеться врешті-решт відповідати.
При цьому ми виступаємо за те, щоб під час наступних загальнонаціональних виборів вся повнота цієї угоди була винесена на всенародний референдум задля її підтвердження або скасування українським народом.
Насамкінець, для уникнення будь-яких маніпуляцій, наголошуємо на тому, що в контексті українських надр партія Народовладдя має однакову позицію як щодо іноземців, так і вітчизняної олігархії. Ми послідовно виступаємо за встановлення державної монополії на розробку та видобування паливних корисних копалин, дорогоцінних природних органічних сполук, інших стратегічно важливих корисних копалин, а також за націоналізацію відповідних стратегічних підприємств, які наразі контролюються олігархією й все це прямо прописано в нашій програмі. А для тих людей, які помилково думають, що "американські олігархи розберуться з вітчизняними" звертаємо увагу на те, що олігархічна влада "слуг" так прописала цю угоду, що вона жодним чином не загрожує правлячій олігархії. Наприклад, в переліку відповідних копалин відсутнє залізо, яке є основним джерелом надбагатств найбільших вітчизняних олігархів.