Обрана влітку нова правляча партія Великої Британії - Лейбористська The Labour Party нещодавно презентувала свій проект бюджету та повʼязані з ним зміни до британського законодавства.
- Народовладдя
- 1 груд. 2024 р.
- Читати 4 хв
Оновлено: 15 трав.

Наша партія людей праці Народовладдя впевнена, що вони вартують прискіпливої уваги українців, адже поки правляча олігархія роками задурює українців брехнею про те, що на Заході всюди панує лише дикий ринок без жодного втручання держави в економіку та маленькими податками для багатіїв, й що саме така модель соціально-економічного розвитку потрібна Україні, правда зовсім інша. Наприклад, британські лейбористи прямо зараз здійснюють ґрунтовні зміни в сферах трудового права, освіти, доступності медицини, житловому питанні та податковій політиці, які навпаки спрямовані на посилення соціальносправедливої економічної моделі у них в країні.
Першочергово нова британська влада, яка представляє інтереси людей праці, ініціювала посилення трудових прав і ліквідацію дискримінації працівників за віком та розміром заробітної плати. Відтепер усі працівники з першого робочого дня будуть урівняні у правах щодо оплати лікарняних, відпустки по догляду за дитиною та значно полегшений процес оскарження несправедливого звільнення. Законодавчі ініціативи зобов'язують роботодавців оплачувати лікарняні працівника з першого дня хвороби, а не з четвертого. Це так зване "право першого дня" буде поширене і на відпустку по догляду за дитиною. Також лейбористи планують посилити захист жінок, які щойно повернулися до роботи після декрету: у перші 6 місяців буде існувати заборона на їх звільнення. І це лише частина позитивних нововведень у сфері захисту трудових прав найманих працівників.
Наступного року мінімальна заробітна плата для всіх працівників старших за 21 рік збільшиться на 6,7%, що є суттєвим збільшенням, враховуючи роки ігнорування цієї проблеми попередньою владою, й що в Британії, на відміну від України, мінімальна заробітна плата забезпечує справжній прожитковий мінімум. Лейбористи прагнуть створити у майбутньому єдину мінімальну ставку оплати праці замість поточної багаторівневої системи.
Лейбористи значно ускладнили для роботодавців використання так званих "трудових договорів з нефіксованим робочим часом" ("zero-hour" contracts), фактично унеможлививши попередню практику експлуатації найманих працівників, згідно з якою роботодавці не гарантували мінімальні години роботи (а отже й заробіток), а натомість вимагали від своїх працівників відгукуватися на будь-який виклик на роботу без належного попередження. Наша партія людей праці Народовладдя радо вітає цей крок і вкотре закликає українську владу скасувати цю ганебну практику, яка була дозволена на початку повномасштабної війни в рамках антинародного Закону №5161 від пані Галини "неякісні діти" Третьякової.
Лейбористський уряд денонсував суперечливу пенсійну угоду з шахтарями, яка дозволяла уряду користуватись коштами з їхнього пенсійного фонду. Уже в цьому році 112 тисячам колишніх шахтарів повернуть 1,5 мільярда фунтів стерлінгів, що забезпечить зростання їх пенсій на 32%.
Проект бюджету передбачає збільшення видатків на фінансування Національної системи охорони здоров'я Британії, яка протягом 14 річного правління попередньої британської влади консерваторів систематично занедбувалася, що призвело до великих термінів очікування хворими на прийом до лікаря та подальше спеціалізоване лікування. Лейбористи закладають на це колосальне в історії Британії збільшення поточного фінансування у розмірі 22,6 мільярда фунтів стерлінгів та збільшення капітальних видатків на 3,1 мільярда. Це піде на модернізацію медичного устаткування, збільшення ліжкомісць, нові хірургічні та діагностичні центри.
На рівні з медичними послугами останніми роками поза увагою консерваторів залишалася державна шкільна освіта. Новий уряд анонсував виділення 6,7 мільярда на інвестиції в освіту, з яких 1,4 мільярда фунтів стерлінгів на реконструкцію 50 шкіл наступного року, в рамках пришвидшення виконання державної програми по реконструкції 500 шкіл за десятиліття, яку попередній уряд консерваторів повністю провалив. Також будуть запроваджені безкоштовні сніданки для молодших класів. Покращення умов навчання дітей у державних школах планують втілювати за рахунок, зокрема, приватних шкіл.
Останні, використовуючи статус благодійних організацій, протягом десятиліть уникали належного оподаткування. З 2025 року держава буде стягувати з приватних шкіл 20% ПДВ. Також британський уряд запланував створити 3 тисячі нових дитячих садків по всій країні.
Болісним питанням для мешканців Великої Британії залишається житло. Існує величезний попит на соціальне житло - найближчими роками потрібно приблизно 90 тисяч нових помешкань в рік, і лейбористи планують інвестувати у будівництво соціального житла 5 мільярдів фунтів стерлінгів у 2025-26 роках. За 5 років нова влада хоче збудувати 1,5 мільйона помешкань. Паралельно уряд працює над змінами законодавства щодо оренди аби захистити орендарів від примусового виселення і обмежити можливість приватизовувати соціальне житло, адже за даними останніх років кожне четверте приватизоване помешкання опинилося в руках великих орендодавців.
Звісно, що реалізація такого соціального порядку денного лейбористів неможлива без справедливої податкової політики. По-перше, підвищено ставку соціального внеску, що сплачують роботодавці, з 13,8% до 15% і знижено поріг розміру зарплати, за яким компанії починають його сплачувати. По-друге, збільшено податок на приріст капіталу: з 10% до 18%, а вища ставка – з 20% до 24%. По-третє, для власників приватних літаків ставки збору за авіапасажирів зростуть на 50%. По-четверте, з наступного року буде скасовано статус податкового резидента "non-domicile", яким у Великій Британії користуються понад 70 тисяч осіб - найбагатші люди з усіх куточків планети. Перевага цього статусу полягала у тому, що резиденти отримують відтермінування на 15 років від сплати податків у Британії на свої закордонні доходи та майно і при цьому не підлягають оподаткуванню в жодній іншій країні. Щорічно такий привілей коштував їм від 30 до 60 тисяч фунтів стерлінгів, що очевидно аж ніяк не било по кишені чи то металургійного магната Лакшмі Міттала, чи то російського олігарха Романа Абрамовича.
Вищеперелічені податкові зміни лейбористів не єдині, які вони запроваджують стосовно найбагатших верств населення для наповнення бюджету та забезпечення соціальної справедливості: також збільшуються податки повʼязані з придбанням та успадкуванням майна, оподаткування нафто та газовидобувної галузі тощо. При цьому нагадуємо, що в Британії й так вже діє прогресивне оподаткування доходів громадян, згідно з яким ставка податку збільшується при більшому доході, за що послідовно виступає наша партія людей праці Народовладдя, й чого немає в Україні навіть під час нинішньої повномасштабної війни.
Як бачимо, британці та українці мають схожі проблеми соціального характеру. Шляхи їх вирішення теж подібні. Ми вітаємо британських лейбористів з їхнім першим бюджетом після перемоги на виборах, який створений в інтересах людей праці, а не одного найбагатшого відсотка громадян, і дякуємо за заплановані в цьому бюджеті 3 мільярди фунтів стерлінгів на підтримку України в нашій боротьбі проти російського імперіалізму! Закликаємо українців не вірити брехливій пропаганді правлячої в Україні олігархії щодо найкращих соціально-економічних практик розвинутих країн!